Tipy pro kvalitní spánek v těhotenství

Tipy pro kvalitní spánek v těhotenství

Spánek je v těhotenství důležitější než kdy dřív, doporučuje se alespoň 8 hodin nepřerušovaného snění. Přesto si až 80 % těhotných žen stěžuje na nespavost a nepohodlí během spánku. Rostoucí bříško způsobuje bolesti v oblasti pánve a ledvin, ztěžuje dýchání a ani časté návštěvy toalety kvalitě spánku nepřidávají.

Výběr správné matrace

Těhotenství je ideální čas pro výběr nové matrace, přikrývky i polštářů. Velmi vhodné jsou pěnové matrace, které zajistí dostatečnou oporu páteři, a latexové matrace, které jsou prodyšné a hypoalergenní. Je nutné zvolit matraci s o něco vyšší nosností. Váhový přírůstek v těhotenství je individuální, ale většinou se pohybuje v rozmezí 10–15 kilogramů.

Kvůli poměrně rychlému příbytku na váze dochází k vyšší zátěži na tělo. Pokud je nastávající maminka zvyklá spát na boku, což se v těhotenství doporučuje, bříško se začne tlačit víc do matrace a páteř se prohýbá. To vede k bolestem zad. Nelze obecně doporučit tvrdší nebo měkčí matraci, záleží na vaší preferenci.

Pokud se vám současná matrace zdá příliš měkká, vyberte si trochu tvrdší než tu, na které jste byla zvyklá spát doposud. Tuhost se dá zvýšit také kombinací matrace s laťkovým roštem. Pokud je pro vás naopak matrace najednou až příliš tvrdá, zvolte měkčí nebo ji alespoň opatřete matracovým chráničem, který ji změkčí.

Velmi doporučované jsou matrace s dvojí tuhostí – přeci jen nejspíš budete chtít matraci používat i po narození miminka. Tuhou stranu využijete v období těhotenství, zatímco po porodu ji můžete otočit na měkčí stranu a používat ji nadále.

Vyměňte lůžkoviny

I lůžkoviny by měly být kvalitní, prodyšné a hypoalergenní. Povlečení vybírejte 100% bavlněné nebo s příměsí aloe vera. Pro lidskou pokožku jsou příjemnější a pohodlnější. Pro nastávající a kojící maminky jsou neocenitelným pomocníkem také těhotenské polštáře, které vám dopřejí tak vzácné pohodlí.You may also like...