Vláda přemýšlí nad zavedením poplatků pro prodej a nákup starších vozů

Pokud prodáváte či kupujete starší vůz nebo o jeho prodeji či pořízení v brzké době přemýšlíte, bude vás určitě zajímat, že ve vládě padl návrh na zavedení poplatků za jejich převod. S tímto návrhem přišel poslanec Martin Kolovratník (za hnutí ANO). Cílem opatření by mělo být omezení používání starších vozů, které jsou méně ekologické.

Poplatky při převodu automobilu

První částí návrhu je zavedení daně z převodu na nového majitele při prodeji auta. Jedná se o novinku, která zatím nebyla nijak zpoplatněna – nyní lez vozy převádět zdarma. Martin Kolovratník navrhuje zavedení poplatků pro skupiny aut s normou Euro 3 (vozy vyrobené v letech 2000 až 2005) a Euro 4 (vozy vyrobené v letech 2005 až 2009). Za tyto starší automobily bychom měli dle návrhu při převodu zaplatit podle jejich stáří 5000 až 10 000 Kč.

Zvýšení současných plateb

Kromě daně za převod, která je novinkou a do dnešního dne nic takového zavedeno nebylo, přišel Martin Kolovratník ve svém návrhu i s možností zvýšení již platných aktuálních sazeb pro auta, která spadají do normy Euro 0 až Euro 2. Stejně jako u první daně z převodu, ani tyto poplatky nejsou právě malé. Očekávané jsou sazby přibližně ve výši:

  • 15 000 Kč pro vozy z kategorie Euro 2

  • 20 000 Kč pro vozy z kategorie Euro 1

  • 25 000 Kč pro vozy z kategorie Euro 0

Dopady nových poplatků

Cílem těchto ne právě malých poplatků v porovnání s hodnotou aut, zejména těch nejstarších, je přimět řidiče, aby staré vozy neprodávali a volili raději ekologickou likvidaci. Tím by se mělo omezit využívání starých a zároveň méně ekologických dopravních prostředků. Tento návrh cílící na ochranu životního prostředí však z velké části také může přispět k tomu, že lidé namísto prodeje zvolí buďto likvidaci, jak bylo zamýšleno, nebo přistoupí k darování za cenu převodu, což cílem změny v zákoně nebylo. Nyní se však jedná jen o návrh a není jisté, zda se jej podaří prosadit.

You may also like...