Bezplatná MHD v Německu

Dočká se Německo bezplatné MHD?

Městskou hromadnou dopravu využívá celá řada z nás. Je to způsob, jak se dostaneme z místa na místo, pokud je to daleko a pokud nemáme svůj vlastní automobil. Bohužel mnoho lidí raději cestuje na kole, protože městská hromadná doprava je čím dál dražší. Automobil se v dlouhodobém měřítku vidí jako mnohem výhodnější způsob dopravy. Proto se Německo rozhodlo, že městskou hromadnou dopravu učiní bezplatnou. Tedy – zatím se o tom uvažuje.

Městská hromadná doprava je i v Německu dost využívaná. Bohužel i zde platí, že lidé jezdí více ve svém vlastním automobilu. Městská hromadná doprava nepřichází v úvahu – lidé v dnešní době dost zlenivěli, využívají tu pohodlnější možnost dopravy. Ovšem Evropská komise hrozí žalobou – Německo se má snažit o zvýšení čistoty ovzduší. Má zavést několik nových opatření, které by ke zlepšení a k čistému ovzduší prospívaly. Jedním nápadem, který by mohl přinutit německé obyvatele či návštěvníky Německa, aby cestovali spíše městskou hromadnou dopravou, bylo právě to, že by městská hromadná doprava byla bezplatná. Znamenalo by to tedy, že levnější formou cestování bude právě MHD, nikoliv vlastní automobil.

Budou lidé využívat městskou hromadnou dopravu, když bude bezplatná?

Otázkou však je, jestli lidé budou MHD využívat, pokud bude bezplatná. Lidé si přece jenom vždy volí tu pohodlnější a rychlejší cestu přemísťování se. Německo však chce přinutit občany i tak, že omezí dopravu. Pokud by se stala MHD bezplatnou, došlo by k různým dopravním omezením ve vybraných ulicích. Lidé by tak museli skutečně jezdit MHD, i když to původně nezamýšleli.

Je však mnoho plánů

Dopis, který putuje k Evropské komisi a v němž jsou sdělena všechna možná opatření, obsahoval nejen návrh na bezplatnou MHD, ale i další plány, které Německo zvažuje. Navrhuje taky stanovit závazné emisní limity pro autobusy a taxíky.

You may also like...