Fantastická pětka, aneb na co se zaměřit při výběru matrace

Fantastická pětka, aneb na co se zaměřit při výběru matrace

Možná se to může jevit jako banalita, nicméně výběr té správné, kvalitní matrace je poměrně zásadní životní moment. Přeci jen strávíme 1/3 života spánkem, který je klíčový jak pro naše zdraví, tak i pro naši denní produktivitu.

Tvrdost hraje roli

Obecně panuje tvrzení, že muži preferují matrace tvrdší, kdežto ženy naopak měkčí. Rozhodně to ale není pravidlo, podle kterého byste se museli řídit. Na druhou stranu existují tzv. párové matrace s dvojí tvrdostí, kdy je jedna strana tvrdší než druhá. Hlavním vodítkem při výběru tvrdosti matrace by ale každopádně měla být vaše hmotnost. Existují proto 4 stupně tvrdosti: velmi měkká – pro osoby do 60 kg, měkká – pro osoby ve váhovém rozmezí 50-80 kg, tvrdá – pro osoby ve váhovém rozmezí 70-110 kg a velmi měkká pro osoby nad 110 kg.

Nosnost jako další důležité kritérium

Pokud patříte mezi vyšší váhovou kategorii, volte taštičkové matrace, které vaši váhu adekvátně rozloží. Ve všech případech se ale řiďte uváděnou nosností. Zároveň si vždy zachovávejte rezervu, a proto raději volte matrace s nosností alespoň o 5kg vyšší, než je vaše hmotnost.

Rozměry aneb máte změřeno?

Chcete-li dosáhnout kvalitního spánku, musíte vzít v potaz i svoji výšku. Správná délka matrace je tedy nezbytná. Ideálně se doporučuje kupovat matrace o 20 cm delší. Aby matrace v rámu postele necestovala, je rovněž nezbytná správná výška matrace. Ta by měla být oproti výšce rámu 4násobná.

Výběr matrace jako nejtěžší úkol

Vybrat matraci podle materiálu je asi to nejtěžší. Možností je opravdu mnoho. V nabídce jsou latexové matrace z přírodního kaučuku, které vynikají např. hypoalergenními a antibakteriálními vlastnostmi, různé druhy pěnových matrací, které kopírují tvary vašeho těla, ale i pružinové matrace, které mají vysokou životnost a jsou rok od roku pohodlnější. Rozhodnout se pro ten nejvhodnější materiál lze asi jen na základě vašich celkových preferencích.

I cena rozhoduje

Jestli se na něčem nevyplácí šetřit, pak to jsou to matrace. V případě matrací většinou vyšší cena vypovídá o vyšší kvalitě. A vyšší kvalita je asi jediné stanovisko, na kterém se všichni bez rozdílu shodneme.

You may also like...