I letos je možné požádat o dotaci na novostavbu

I letos je možné požádat o dotaci na novostavbu

S překlenutím roku vás možná napadlo, že se vám vytratila možnost požádat o dotaci na novostavbu z programu Nová zelená úsporám. Ovšem nemusíte věšet hlavu, tuto možnost máte i letos! Dotační program, který funguje stabilně už šest let, totiž ještě vloni nezamířil do svého finiše. Do něj by měl zamířit letos, ale je možné, že dojde opět k jeho prodloužení. Zatím je možné žádat o dotace do posledního dne letošního roku, tak svou šanci nepropásněte!

Pokud se letos chystáte stavit dům, víte, že musí splňovat nízkoenergetické nároky. A na nízkoenergetické domy se vztahuje dotace. Proč tedy nevybudovat domácnost podle pravidel, které stanovuje dotační program Nová zelená úsporám a nepožádat posléze o dotace, které se mohou vyšplhat až k půl milionu korun?

Dotaci můžete získat i vy

Jistě vám nyní vyběhla na paměti otázka, jestli můžete získat dotaci či nikoliv. Odpověď je prostá – ano, můžete. Žadatelem totiž může být fyzická osoba, která je zároveň majitelem rodinného domku. Pokud toto kritérium splníte a k tomu vaše nemovitost splní požadavky, jež na ni dotační program klade, nestojí nic v cestě tomu, aby došlo ke schválení vaší žádosti. 

Čím úspornější dům postavíte, tím vyšší může dotace být

V souvislosti s předcházejícím zjištěním se nabízí další otázka, a sice co všechno se musí splnit, aby došlo ke schválení žádosti. Platí, že dům musí mít maximální velikost rovnající se 350 metrů čtverečních. A potom už budou mluvit jenom čísla. Obecně platí, že čím úspornější nemovitost postavíte, tím vyšší dotaci můžete získat. Na webové stránce dotačního programu se hned dozvíte, co všechno se bude při schvalování sledovat. 

Abychom však přece jenom byli konkrétnější, sledovat se bude například to, jaká je měrná roční spotřeba tepla na vytápění, dále pak jaká je měrná neobnovitelná primární energie nebo jaký je součinitel tepla jednotlivých konstrukcí.

You may also like...