Nejčastější tipy na snížení nákladů za energie? Slunce, země i odpadní vzduch

Nejčastější tipy na snížení nákladů za energie? Slunce, země i odpadní vzduch

Šetření provozních nákladů domácnosti patří k nepříjemným tématům při každoročním vyúčtování. Elektřina, ohřev teplé vody a vytápění tvoří podstatné položky rodinného rozpočtu. Existují ale i způsoby, jak náklady na energie v domácnosti snížíte.

Slunce vám fakturu nevystaví

Fotovoltaika neboli FVE panely patří ke stále oblíbenějším možnostem snížení energetických nákladů. Díky využití energie ze Slunce ohřejete vodu, vytopíte domácnost i zavedete proud do domácnosti. Kromě šetření nákladů se také stanete energeticky soběstační. Při kvalitním rozvodu energií a využití záložního zdroje se nemusíte bát ani dlouhodobých výpadků elektřiny.

Vstupní investice se vám při stále se zvyšujících cenách energií z běžných zdrojů brzy vrátí. Dnes navíc i fyzické osoby dosáhnou na dotaci z fondů Evropské Unie.

Využijete energii ze země

Tepelná čerpadla využívají okolní energii objektů. Vyplatí se vám pro ohřev vody i vytápění domácnosti. Podle dostupných statistik s tepelným čerpadlem ušetříte až 60 % nákladů na energie. Čerpadla bohužel vyžadují vyšší vstupní investici, tu ale dorovnává vysoká efektivita a úspory.

V České republice se nejčastěji sejdete se dvěma druhy tepelných čerpadel. První typ země-voda využívá energii z hlubších zemských vrstev. Mezi další méně populární typy patří například tepelné čerpadlo využívající teplo ze vzduchu.

S rekuperací ke zdravé domácnosti

Méně častým zdrojem energetických úspor je rekuperační vytápění. Princip rekuperace využívá teplo z odpadního vzduchu a toto teplo předává čerstvému chladnému vzduchu, který vniká do domácnosti. Rekuperaci díky jejímu principu využijete pro vytápění domácnosti.

Pro instalaci rekuperace potřebujete rekuperační jednotku a vzduchotechnický rozvod v domácnosti. Pokud o ní uvažujete, rozhodněte se již při projektování domu. Kromě výrazných energetických úspor brání rekuperace i tvorbě plísní a bakterií v domácnosti.

You may also like...