Jak poznat nízkoenergetickou stavbu? Co musí splňovat?

Jak poznat nízkoenergetickou stavbu? Co musí splňovat?  

Neustále se zvyšující ceny za energie jsou důvod, proč si lidé nechávají stále častěji postavit nízkoenergetické stavby. Ty mají vynikající izolační vlastnosti a spotřebují jen třetinu tepla oproti klasickým stavbám.  

Tvar? Žádné zbytečnosti 

Nízkoenergetické domy na klíč jsou stavěny s čistými liniemi. Mají často kompaktní tvar a nenaleznete u nich zbytečné výčnělky. Nízkoenergetické domy mají řešení a koncepci, která maximálně využívá orientaci a přirozené vlastnosti terénu. Prosklené plochy se orientují na jižní světovou stranu. Domy se snaží maximálně zužitkovat přirozené prostředí.  

Chytrá řešení 

To ale samozřejmě není všechno. Domy s nízkou spotřebou energie jsou velmi dobře a nadstandardně zatepleny a zamezují tak vzniku tepelných mostů a úniku tepla. Větrání se systémem rekuperace se podílí na snížení spotřeby tepla potřebného k vytápění prostorů. U domů s nízkoenergetickým standardem se nároky na vytápění pohybují v maximálních hodnotách 50 kWh na metr čtvereční za rok. Klasický dům má tuto hodnotu třikrát vyšší.  

Vlastní výroba energie 

Dům se samozřejmě snaží, aby byl co nejvíce soběstačný. Na střechu se proto umisťuje vlastní sluneční elektrárna. Ta proměňuje sluneční paprsky na vlastní zdroj elektřiny, který pokrývá spotřebu domácnosti. fotovoltaická elektrárna přináší užitek po několik dekád a v podstatě svému majiteli zajišťuje nezávislost na zvyšujících se cenách elektřiny.  

Tepelné mosty? Ani náhodou 

Kompaktní tvar domu se zasluhuje o naprostou eliminaci tepelných mostů, kudy uniká nejvíce energie. Nejsou tedy používány niky, výklenky, balkóny, vikýře nebo zalomení. Dům není půdorysem příliš rozlehlý. Zachovává se jednoduchý tvar budovy. Čím jednodušší tvar, tím více energie se vám podaří zachovat.  

U nízkoenergetických domů se izoluje skutečně kvalitně. Používají se certifikované systémy o síle až 50 centimetrů. Při izolaci se pamatuje na to, že je potřeba zateplit nejen venkovní stěny, ale také vnitřní konstrukce, které oddělují vytápěný a nevytápěný prostor. 

You may also like...