Jak vybrat jídelní stůl?

Jak vybrat jídelní stůl?

U stolu je důležitý nejen vzhled, ale především funkčnost. Dvojnásob to platí u jídelního stolu, ke kterému zasedáte každý den, zvete k němu návštěvy a povídáte si s rodinou, co je nového. Jak tedy vybrat ten pravý, který vám bude sloužit dlouhá léta? Jsou lepší hliníkové nábytkové nožky, celodřevěný stůl nebo rovnou al podnoží?

Dostatek prostoru

Výběr stolu bývá nejvíce limitovaný prostorem, který na něj můžete vyhradit. V dnešní době je už zcela běžné, že jídelna není samostatná místnost, ale je spojená s kuchyní nebo obývacím pokojem, takže pro stůl zbývá méně místa. Když k tomu připočtete prostor pro židle, možná zjistíte, že budete muset pořídit daleko menší stůl, než jste plánovali.

Vhodný materiál

Neméně důležitý je i materiál. Jak často budete stůl používat? Je pro vás důležitější vzhled, nebo snadná údržba? Nejčastěji se stoly vyrábí z masivního dřeva, které je odolné a případné škrábance se dají zbrousit. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena. Pokud se vám líbí moderní nábytek, poohlédněte se po stolu z tvrzeného skla. Sice ho budete muset často leštit, ale bude v kombinaci s hliníkovými nožkami nebo kovovým podnožím bude dostatečně odolný, a navíc velmi stylový.

Plastové stoly nemívají dlouhou životnost, ale na druhé straně patří k levnějším alternativám a poskytnou širší výběr barev a tvarů. Často se setkáte s jídelními stoly z lamina. Jedná se o dýhu plněnou směsí pilin, papíru a lepidla. Levné laminové desky se mohou brzy začít odlupovat, ale ty dražší a kvalitně provedené věrně napodobují dřevěnou desku a jsou stejně tak kvalitní.

A co nohy?

Ke kovovým nohám a podnoží se výrobci uchylují stále častěji. Kov totiž dává prostor kreativitě, dají se z něj vyrábět rozličné tvary a zároveň je dostatečně pevný a odolný i při malém průměru. Nikde vám tak nebudou překážet masivní dřevěné nohy a budete mít víc prostoru na sezení.You may also like...