půlmaraton

Každoroční půlmaraton se blíží. Jaké hvězdy letos můžeme očekávat?

Už za necelý měsíc se ulice Prahy zaplní běžci z celého světa, aby si nejen zasoutěžili, ale také se proběhli krásným městem v rámci 19. ročníku Pražského půlmaratonu. Sportovní událost takového rozsahu s sebou nese mnoho příprav a bezpečnostních kontrol. Přijít podívat se můžete i na běžecké hvězdy velkých jmen – například Peres Jepchirchirovou z Keni. Na startu 19. ročníku bude také její krajanka ViolahJepchumbaová, jež je od loňska držitelkou traťového maxima.

V mužském poli bude k favoritům patřit světový rekordman na silničních tratích 10 a 15 kilometrů Leonard Komon rovněž z Keni, mezi jeho konkurenty budou i bronzový olympijský medailista v maratonu GalenRupp z USA či třetí muž z dráhové desítky v Riu TamiratTola z Etiopie.

Pražský půlmaraton poběží čerstvá rekordmanka Jepchirchirová. „Taková jména jsme tu na jednom jediném závodě ještě neměli. Především od žen se dají očekávat opravdu velké věci, ale věřím, že ani muži se nenechají zahanbit,“ citoval server Českého atletického svazu šéfa organizačního výboru Carla Capalba.

Třiadvacetiletá Jepchirchirová je mistryní světa v půlmaratonu a 10. února se stala i světovou rekordmankou. V Rás al-Chajma ve Spojených arabských emirátech dosáhla času 1:05:06. V Praze by mohl být v ohrožení minimálně traťový rekord 1:05:51, kterým Jepchumbaová ovládla loňské světové tabulky. Jepchirchirová už v minulosti v Česku startovala, vyhrála poslední dva ročníky Ústeckého půlmaratonu a předloni i desetikilometrovou pražskou Grand Prix.

Pořadatelé oznámili účast pěti žen s osobními rekordy pod 1:07, čtyři muži včetně Komona (59:14) už zaběhli půlmaraton pod hodinu. Traťový rekord drží od roku 2012 Etiopan AtseduTsegay časem 58:47. Chybět nebudou ani české jedničky Eva Vrabcová-Nývltová a Jiří Homoláč.

You may also like...