šampon

Co jste možná o šamponech nevěděli?!

Krásné vlasy jsou pro mnoho žen, ale i mužů, vizitkou. Někteří si na nich dokonce zakládají více než na oblečení. Péče o ně však není úplně jednoduchá. Vyznat se v obrovském množství přípravků na trhu je docela velký oříšek. Jenže právě kvalitu vlasů a jejich zdravý vzhled ovlivňují zejména šampony!

Výrobci vlasových přípravků často slibují ženám krásné vlasy plné lesku, síly a objemu, v reklamě předvádí dlouhou hřívu v pohybu. Jak je to s nimi doopravdy a na co si dát při jejich nákupu pozor? Až budete příště vybírat šampon, kondicionér nebo masku na vlasy, nehleďte jen na lákavý obal a příjemnou vůni, ale přečtěte si návod k použití. Je potřeba dávat si pozor na to, co používáme. Vždyť vše, co si dáváme na pokožku hlavy, velmi snadno proniká přímo do krve. A právě ftaláty často obsažené v šamponech jsou nežádoucí.

Patří totiž mezi chemické látky, které mají všestranné využití nejen v kosmetice, ale rovněž i při výrobě PVC či jiných běžně používaných výrobků. Jejich velké nebezpečí spočívá v tom, že se postupně uvolňují do ovzduší nebo půdy. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdeme rovněž v parfémech, toaletních vodách či pudrech. Ftaláty jsou toxické látky, které ohrožují zdraví jater i ledvin a zvyšují riziko vzniku alergií. Další rizikovou skupinou jsou parabeny. Většina šamponů běžně zakoupených v drogeriích je obsahuje. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice.

Využívají se pro jejich antibakteriální účinky, což umožňuje prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, a to včetně šamponů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu. Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, a přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu (E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným).

You may also like...