Zdravý běh

Po silnici nebo po terénu aneb jaký běh je zdravější

Konečně je krásné počasí, díky kterému můžeme chodit běhat. Běh je v dnešní době velice oblíbený, ale nemůžeme se tomu divit. Nejen, že je zdravý, ale taky se při něm dokonale hubne. Pokud tedy žena touží zhubnout do léta, měla by začít co nejdříve běhat, ať ta kila stihnou opadnout. Kolem běhu se však točí i mnoho otázek, i když je to jeden z nejoblíbenějších sportů. Nejčastěji se lidé ptají na to, jestli je lepší běhat po terénu nebo po silnici. A na tuto otázku si samozřejmě odpovíme.

Pokud patříte mezi běžce, určitě máte plnou skříň sportovních věcí. Bez funkčního oblečení byste neměli vyrazit běhat. Funkční oblečení je něco, co dokonale absorbuje pot, a i když se jedná o poměrně tenké oblečení, dokáže nás ochránit i v době, kdy je venku chladno nebo když vládne nepřízeň počasí.

Nyní však zpět k otázce. Je tedy lepší běhat na silnici nebo po terénu?

Mnozí lidé si myslí, že běh po silnici způsobuje nohám větší zátěž. Jenže ono to tak skutečně není. Běh po terénu není nijak nebezpečný, není ani o nic náročnější. Nohy totiž fungují jako obuv, kterou máme na sobě. Dokážou v sobě nastartovat jisté tlumiče, které se automaticky podřídí terénu, po němž běžíte.

Jestliže běžíte po silnici, tudíž je dopad na zem tvrdší, svaly budou během běhu uvolněnější. Pokud však běháte po terénu, tudíž země není zrovna pevná, svaly se zatnou. Tak to funguje i u obuvi. Pokud máte měkkou botu, svaly jsou při běhu zatnuté. Jestliže máte obuv pevnou, svaly jsou naopak o něco uvolněnější.

Jaké části nohou jsou nejvíce ohroženy? Jak jsou nejčastější úrazy?

Samozřejmě při běhu na jakémkoliv terénu se vám může něco stát. Úrazy jsou na denním pořádku každého běžce. Nejohroženější je Achillova pata, dále taky hamstringy nebo hýžďové svaly. Samozřejmě při jakémkoliv běhu jsou zatížena kolena a klouby.

You may also like...