RPSN

Víte, co znamená RPSN?

Víte, co je RPSN? Jde o roční procentní sazbu nákladů. Ukazatel se objevuje u všech půjček a úvěrů inzerovaných všemi bankami a ostatními společnostmi. Toto číslo velmi zjednodušeně ukazuje, kolik za úvěr v konečné fázi zaplatíte na úrocích včetně spojených poplatků v průběhu celého roku. Je třeba se mít ale na pozoru, protože jde o jeden rok. Právě tato roční platnost je ale právě ten důvod, proč RPSN není relevantním ukazatelem u krátkodobých půjček. Pokud si tedy půjčujete peníze například na dva týdny, toto RPSN ukazuje náklady, jako v případě, kdy byste půjčku spláceli opakovaně po celý rok. Proto v takovémto případě vychází RPSN asi jako tisíce procent.

Sledujte částku v korunách

Mnohem důležitější je zejména v případě krátké půjčky sledovat, kolik ve skutečnosti za půjčku zaplatíte v korunách a zda se vám v daném případě takováto půjčka skutečně vyplatí. Seriózní společnost by měla tedy kromě RPSN zejména uvádět i skutečně zaplacenou celkovou částku v celých korunách. Zákazník v tomto případě ví, kolik jej celá půjčka bude ve finále stát a za v případě společnosti, která nu půjčuje, je to jasný důkaz seriózního přístupu. Pokud se dostanete do potíží a nemůžete splácet, určitě se zeptejte se na odklad a tuto eventualitu si zjistěte předem. Spousta lidí si na dovolenou nebo vánoce přilepšuje různými půjčkami. V době, kdy nastane čas splácet, se ale může velmi lehce stát, že příjmy nejsou takové, jak dříve očekávali. Dostanou se do situace, kdy nemůžou splácet půjčku podle původní uzavřené smlouvy. Není důležité, za kolik minut půjčku dostanete, půjčky do 15 minut nebo ihned jsou sice fajn, ale není to priorita při rozhodování.

Postup v případě neschopnosti splácet

V první řadě je opravdu nutné na nic nečekat a okamžitě kontaktovat společnost, u které máte uzavřenou aktivní půjčku. Nikdy není dobré otálet a nechat zhoršit situaci. Většinou se v tomto případě najde vhodné řešení a jednotlivé splátky se dají snadno odsunout. Vždy je ale potřeba problém ihned aktivně řešit. Ukázat jasně, že se nezříkáte odpovědnosti a nenechat zbytečně svojí nečinností narůstat úroky a dluhy. V žádném případě ale vůbec není dobrý nápad začít ihned řešit tento problém opět další novou půjčkou. Žádná zavedená společnost vám ani takové řešení nikdy nedovolí. Nebankovní půjčky jsou bezpečné s proaktivním přístupem. Takové desatero o půjčkách najdete třeba zde: https://www.rerum.cz/desatero

You may also like...